BİZE SORUN
  • info@dururehabilitasyon.com
  • +90 530 322 59 07
  • +90 530 322 59 07

Diyarbakır Bölgesindeki Hizmetlerimiz

Diyarbakır Özel Eğitim

Diyarbakır Özel Eğitim

Otizm, down sendromu gibi çocukların davranışlarının düzenlenmesi ve kısıtlanmaması için Diyarbakır Özel Eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitimlerine başlanır. Bu aşamada çocuk ya da genç yetişkinlerin özverili bir şekilde eğitim ihtiyaçları da karşılanırken sosyal ve duygusal kontrolleri de sağlanır. Temel yaşam gereksinimleri ve ihtiyaçlarını kazanmanın yanı sıra yetişkinlik dönemlerindeki iş hayatlarına uyum sağlamaları da beklenir.

Detaylı Bilgi
Diyarbakır Rehabilitasyon Merkezi

Diyarbakır Rehabilitasyon Merkezi

Rehabilitasyon, iyileştirme anlamı taşır ve bireyin iyileştirilmesi ve aktif olarak toplumda var olabilmesini sağlar. Diyarbakır Rehabilitasyon Merkezi, doğuştan veya kaza sonucu geçici ya da kalıcı hasarı olan hastaların tedavi edildiği özel sağlık merkezleridir. Bu sağlık merkezlerinde bireylerin yaşamlarına kaldıkları yerden devam etmeleri için; ruhsal ve fiziksel olarak tedaviler uygulanır.

Detaylı Bilgi
Diyarbakır Otizm

Diyarbakır Otizm

Dikkat dağınıklığının yanı sıra korku ve endişe duydukları da gözlemlenir. Tekrarlayan davranışlarla da çocuğun Diyarbakır Otizm bozukluğu fark edilebilir.  Dikkat edilmesi gereken bir husus yaralandıklarında ya da bir yere çarptıklarında acı hissi duymamalarıdır. Bu yüzden küçük yaşlardaki otizmli çocuklar

Detaylı Bilgi
Diyarbakır Disleksi

Diyarbakır Disleksi

Çocuk 1-2 yaşlarında konuşmak için sesler çıkarmaya başlarlar. Bu dönemde ebeveynlerin çocuğu takip etmeleri gerekir. Sıkça karşılaşılan öğrenme bozukluklarından biri olan Diyarbakır disleksi, basit bir şekilde anlatmak gerekirse okuma, algılama farklılığı olarak karşınıza çıkar. Bu problemi yaşan bireylerde zekâ geriliğinden bahsetmek güçtür. Aksine üstün bir zekâdan bahsetmek doğru olacaktır.

Detaylı Bilgi
Diyarbakır Öğrenme Güçlüğü

Diyarbakır Öğrenme Güçlüğü

Yazı yazma durumlarını etkileyen disleksi problemi sonucunda yazılarındaki sıklıkla yer değiştiren ve baş aşağı bir şekilde harfleri ve kelimeleri yerleştirirler. Çok basamaklı sayılarda yaşanan Diyarbakır Öğrenme Güçlüğü de sıklıkla görünen bir problemdir. Çarpma bölme gibi işlemlerde sayıları uygun aralıklarla yazamazlar ve hesaplamada da sıkıntı yaşarlar.

Detaylı Bilgi
Diyarbakır Dil Konuşma Terapisi

Diyarbakır Dil Konuşma Terapisi

Terapi için gidilen dil probleminin yanı sıra Diyarbakır Dil Konuşma Terapisi fark edilmeyen, sorun olarak görülmeyen konuşma ve dil becerilerini de takip ederek kontrol altına alır. Küçük yaşlarda görülmeye başlanan bu konuşma problemlerinin; psikolojik, dil ya da damağın yapısından kaynaklı olup olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Detaylı Bilgi
Diyarbakır Fizik Tedavi

Diyarbakır Fizik Tedavi

Diyarbakır Fizik Tedavi, fiziksel bir yöntem olduğundan dolayı uygulanan tedavi de fizikseldir. İskelet, kas, sinir ve kalp damar tedavilerinde de sıklıkla tercih edilir. Tedavi yöntemlerinin uygulanması sırasında lezyon ya da yara oluşturma oranı düşüktür. Diyarbakır Fizik Tedavi, riski ve yan etkisi oldukça az olduğu uzmanlar tarafından ifade edilir. Çok nadir da olsa gözlemlenen cilt kızarıklıkları gibi problemler görülebilir.

Detaylı Bilgi
Diyarbakır Fizyoterapi

Diyarbakır Fizyoterapi

Isının, iskelet ve kas üzerindeki yararlarından faydalanılan bu terapi yönteminde engel bulunan bölgeye sıcak veya soğuk bir şekilde müdahale edilir. Bu sayede Diyarbakır Fizyoterapi, bireyin aktif yaşamında sorun ve problemlerin aşılmasında öncelikli rol oynar. Fizyoterapide iki farklı egzersiz türü vardır. İlki engeli ya da kısıtlanması söz konusu olan bireyin kendi başına yapabildiği aktif egzersizler,

Detaylı Bilgi
Diyarbakır Ergoterapi

Diyarbakır Ergoterapi

Bu sayede hasta sosyal hayatına verimli bir şekilde devam ederken oluşabilecek duygusal ve zihinsel problemlerin önüne geçilmiş olur. Kişinin bireysel özgürlüklerini ve sosyal yaşamının yanı sıra ev veya iş yaşamında yaşadığı problemleri ortadan kaldırabilmek için bu sağlık koluna ihtiyaç duyulur. Diyarbakır Ergoterapi, bireyleri topluma kazandırmayı hedefler.

Detaylı Bilgi
Diyarbakır Duyu Bütünleme

Diyarbakır Duyu Bütünleme

Dikkat dağınıklığından dolayı odaklanamama, verilen görevleri takip edememe, yeni bir işe başlayamayacak kadar, bir önceki işe dikkat edilmesi de yetişkinlerde görülen Diyarbakır Duyu Bütünleme bozukluklarından biridir. Kendi başlarına yaşayabilen disleksili bireylerde ev ve iş yerindeki aktivitelerindeki organizasyon problemi olarak görülür.

Detaylı Bilgi
Diyarbakır Zihinsel Gerilik

Diyarbakır Zihinsel Gerilik

Zihinsel süreçlerdeki akıl yürütme, dikkat, sorun çözme ve algı yönetimi gibi becerilerin tamamı Diyarbakır Zihinsel Gerilik ya da ilerilikle doğru orantılıdır. Küçük yaşlardan itibaren ebeveynlerin çocuğu gözlemlemesi gerekir. Küçük yaşlarda fark edilen Diyarbakır Zihinsel Gerilik belirtileri görüldüğünde ilerlemesini önlemek adına uzman bir doktordan yardım alınmalıdır. 

Detaylı Bilgi
Diyarbakır Bireysel  Eğitim

Diyarbakır Bireysel Eğitim

Bireysel farkındalıkları ve bilinçleri gereği yetersiz buldukları geleneksel eğitim okullarının yanı sıra Diyarbakır Bireysel Eğitim kurumlarını tercih edebilirler. Konuşma, okuma, yanıt verme gibi sorunları yaşayan özel çocukların rehabilitasyon merkezlerinde, Diyarbakır Bireysel Eğitim ile kısa sürede olumlu sonuçlar aldıkları göz önünde bulundurulmalıdır.

Detaylı Bilgi


Özel gereksinimi olan bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak yaşamlarına dokunmak ve umutlarını gerçekleştirmek için bir nebze de olsa katkı da bulunmak için Duru özel eğitim ve rehabilitasyon merkezini kurduk. Duru Rehabilitasyon merkezi iki şubede faaliyetlerini sürdürmektedir. 2018 yılının şubat ayında açılan şubemizde otizm, zihinsel yetersizliği olan bireyler ve fizik tedavi programlarında, 2021 yılı ocak ayında faaliyetlerine başlayan şubemizde ise dil konuşma bozuklukları, işitsel rehabilitasyon ve öğrenme güçlüğü yaşayan bireylere yönelik çalışmalar yürütmekteyiz.

> > > >
Bizi Arayın